GALERIE
Galeria Pasażu
Koncert w Pasażu
 KONTAKT
Koncert w Pasażu          Ilość zdjęć: 13
C O O L T U R I S T E S WARSZAWA - WILNO. WYMIANA KULTUROWA

C O O L T U R I S T E S VARSUVA - VILNIUS. KULTUROS MAINAI

Pasaż Wileński, ul. Targowa 66, Warszawa

Na czym polega wymiana kulturowa? Według artystycznej grupy Coolturistes to symboliczna wymiana obiektów kultu, nazw i muzyki. W związku z projektem Zachęty Inne miasto, inne życie artystki zaproponowały akcję artystyczną w Pasażu Wileńskim w Warszawie składającą się z wystawy fotografii i koncertu grupy Zimbabwe.

Fotografie zainstalowane w Pasażu Wileńskim poszukują paraleli między Wilnem i Warszawą, podkreślając wspólne kulturowe tropy: pomniki Adama Mickiewicza, obrazy Matki Boskiej, rzeźby syrenek i mitologicznych Atlasów. Artystki sugerują również wymianę na ulice w odbydwu miastach, zestawiając zdjęcia ulicy Warszawskiej (Varsuvos) w Wilnie ze zdjęciami ulicy Wileńskiej w Warszawie. Wirtualnej wymiany miast dopełniają kulturowe obiekty warszawskie dodane do planu Wilna, i wileńskie do planu Warszawy. Wymyślony przez Coolturistes obraz Warszawy Wileńskiej zachęca do odbycia wirtualnych wycieczek po Warszawie śladami Wilna. Pasaż Wileński to idealne, przejściowe miejsce dla współczesnej turystyki kulturowej. Skonstruowane przez artystki mapy można oglądać do końca lipca na wystawie Inne miasto, inne życie w galerii Zachęta, natomiast część wystawy z fotografiami ze wspólnymi motywami Warszawy i Wilna pozostały w Pasażu Wileńskim

Grupa Coolturistes powstała w 2005 roku w Wilnie. Jej skład stanowią występujące anonimowo artystki i teoretyczki sztuki. Ich twórczość konfrontuje się z kwestiami gender i przestrzeni publicznej. Nazwa grupy nawiązuje poprzez grę słów (po litewsku słowo "kulturiste", oznacza kulturystkę) do kultury i turystyki.

W ramach warszawsko-wileńskiej wymiany kulturowej w sobotę 28 czerwca w Pasażu Wileńskim odbył się koncert kobiecej grupy punkowej z Wilna Zimbabwe śpiewającej po polsku i litewsku.

Ten kobiecy zespół gra energiczną muzykę punk-rockową, łączącą liryzm z chwytliwymi tekstami śpiewanymi po litewsku i po polsku. Idealnie łączy więc Warszawę z Wilnem, a ożywiając przestrzeń nieco przygasłego pasażu, ukaże jak wieloznaczne są te relacje.

Zespół Zimbabwe brał udział w wielu koncertach na Litwie, Łotwie, Białorusi, w Estonii, Austrii, Czechach, Niemczech i we Włoszech, a także w Polsce. Jedno z najciekawszych muzycznych doświadczeń grupy to "Ladyfest" w Warszawie i Wiedniu oraz festiwal kobiecego rocka "Venerelettrica" we Włoszech. Dziewczyny są współtwórczyniami feministycznego ruchu na Litwie i w Europie, powołały też organizację pozarządową "New Generation of Woman Initiatives".

Skład zespołu:

Juliana Łozowska - wokal,
Eliza Łozowska - wokal, gitara,
Natalia Judzińska - wokal, gitara basowa,
Egle Bagdonaite - perkusja